Cursus crèmes en hormooncrèmes in de huid-, haar- en nagelzorg

Online cursus in je eigen tempo, ± 2 uur. Je start direct na je bestelling. € 39,95, vrijgesteld van btw.

Cursus crèmes en hormooncrèmes in de huid-, haar- en nagelzorg
Cursus crèmes en hormooncrèmes in de huid-, haar- en nagelzorg

Cursus crèmes en hormooncrèmes in de huid-, haar- en nagelzorg

Online cursus in je eigen tempo, ± 2 uur. Je start direct na je bestelling. € 39,95, vrijgesteld van btw.

Van richtlijn

naar praktijk, door een praktiserend dermatoloog

Klinisch

redeneren met herkenbare casussen

100%

productvrij, geen sponsoring

8.500+

zorgprofessionals geschoold

Cliënten vragen zich vaak af of ze het juiste product gebruiken, of ze genoeg smeren en of hormooncrèmes wel veilig zijn. Soms wordt er te weinig, te veel, te kort of te lang gesmeerd, of past het product niet bij de huidconditie.

Leg je cliënt uit hoe crèmes, zalven en hormooncrèmes werken en hoe zij smeert. Ik leg uit hoe crèmes, zalven en hormooncrèmes werken en welke basis bij welke huid past. Je leert hoe je cliënten uitlegt hoe ze smeren en wanneer je terugverwijst naar de huisarts.

€ 39,95

  • Twee uitgebreide videolessen
  • Praktisch en direct toepasbaar in je werk
  • Zakboekkaartjes en hand-outs

Wat je leert

  • De werking van crèmes, zalven en hormooncrèmes
  • Basiskennis huidbarrière en hydratatie
  • Hoe je de juiste producten kiest op basis van huid en situatie
  • Wanneer je moet signaleren en doorverwijzen

Wat je krijgt

  • 2 uur e-learning (video + tekst)
  • 2 zakboekkaartjes en 2 hand-outs
  • Toets + certificaat
  • 365 dagen toegang
  • Ondersteuning met HuidGids AI
  • Voor onbepaalde tijd lid van de besloten groep voor zorgverleners

Accreditatie

  • ProCERT (ID 682801): t/m 31-12-2026 2 punten Omgevingsbewust handelen. Vanaf 1-1-2027 2 punten Basiscompetenties.
  • SKIN (ID 658390): 2 punten Vakinhoud en professionalisering.
  • footcare.: 2 uur.
Krabben aan eczeem op de arm

Herkenning in de praktijk

Een cliënt vraagt of ze het juiste product gebruikt, of ze genoeg smeert en of haar hormooncrème wel veilig is. Jij ziet dat de huid niet reageert zoals je verwacht, of dat er bijwerkingen ontstaan.

In deze cursus leer je welke crème of zalf past bij welke huidconditie en waarom. Je leert hoe hydratatie, productkeuze en huidverzorging elkaar beïnvloeden, hoe de arts een hormooncrème en de sterkte kiest, en hoe je dat helder uitlegt aan je cliënt. Je weet ook wanneer je terugverwijst.

Rode, schilferende huid

Opbouw van de cursus

De cursus is opgebouwd vanuit praktijksituaties en loopt van basiskennis naar toepassing.

Je begint met basiskennis over de huid, de huidbarrière, hydratatie en het verschil tussen crèmes en zalven. Daarna wordt het duidelijk wanneer welke keuze passend is. En in het tweede deel maak je de vertaalslag naar de praktijk van hormooncrèmes en de werking van dermatocorticosteroïden.

Droge, schilferende huid

Toepassing in de praktijk

In de praktijk maak je onderbouwde productkeuzes en leg je duidelijk uit hoe en waarom je cliënt een product gebruikt.

De cursus helpt je om binnen je eigen rol te begrijpen, te begeleiden en te signaleren. Medische behandelingen blijven bij de arts.

De cursus

Een online cursus met twee uitgebreide videolessen, die je in je eigen tempo volgt. Je hebt 365 dagen toegang en sluit af met een toets.

De inhoud

Tijdens de cursus komt aan bod:

  • de barrièrefunctie van de huid en hydratatie
  • crèmes, zalven en andere basen
  • welke basis bij welke huidconditie past
  • dermatocorticosteroïden en de sterkteklassen
  • smeren, bijwerkingen en terugverwijzen

Na de cursus

Na deze cursus kies je een product dat past bij de huidconditie en kun je onderbouwen waarom. Je begrijpt de werking van producten en je weet hoe de arts een hormooncrème en de sterkte kiest. Je kunt je cliënt uitleggen hoe zij smeert, je herkent bijwerkingen en je weet wanneer je terugverwijst.

Ervaringen van deelnemers

"Wanneer je wat en waar opsmeert. En ook wat betreft de hormoonzalven. Ik werk ook als verzorgende en toevallig merkte ik op dat een cliënt uitslag kreeg door te veel en te vaak hormoonzalf te krijgen. Anders had ik dit niet geweten."
Jojanneke Blom, medisch oncologisch pedicure en verzorgende IG

"Weer een super leerzame training. Altijd fijn en duidelijk uitgelegd."
Deelnemer, augustus 2025

"Goed duidelijke taal, informatief e learning ,en fijn geholpen toen ik iets fout inleverde. Het is altijd een plezier om bij Annemie te leren."
Sallie Fortgens, Google-review

"Heel tevreden van de e-learning, heel veel bijgeleerd. Aangename lesgeefster, zeker een aanrader!!!"
Tanya De Cuyper, Google-review

Voor wie is deze cursus bedoeld?

Deze cursus is bedoeld voor zorgprofessionals die werken met de huid, zoals:

  • pedicures
  • schoonheidsspecialisten
  • huidtherapeuten
  • kappers
  • verpleegkundigen

De onderdelen van de cursus

De cursus bestaat uit twee modules:

  • 1. De huid, crèmes en zalven
    Je krijgt inzicht in de barrièrefunctie van de huid, hoe de huid vocht verliest en beschermt, en de invloed van crèmes en zalven. Je leert de samenstelling van crèmes, zalven en andere basen, en welke basis bij welke huidconditie past.
  • 2. Hormooncrèmes
    Je leert hoe dermatocorticosteroïden werken en wat de sterkteklassen betekenen. Je leert hoe de arts een hormooncrème en de sterkte kiest. Je kunt je cliënt uitleggen hoe zij smeert, je herkent bijwerkingen en je weet wanneer je terugverwijst.
  • Toets en certificaat
    Je sluit af met een toets in de leeromgeving en vraagt daarna je certificaat en accreditatiepunten aan.
Materialen cursus crèmes en hormooncrèmes

Inhoud en materialen

Je krijgt praktische materialen die je in je werk kunt gebruiken. Bij elke module hoort een Derm@te-Logisch zakboekkaartje en een hand-out, die je steeds kunt raadplegen in je praktijk.

Alles wat je krijgt

Bij de cursus krijg je:

  • 2 uitgebreide videolessen, samen ongeveer 2 uur: crèmes en zalven, en hormooncrèmes en -zalven
  • 365 dagen toegang tot je leeromgeving

In je leeromgeving vind je daarnaast:

  • het Derm@te-Logische zakboekkaartje crèmes
  • het Derm@te-Logische zakboekkaartje hormooncrèmes
  • de hand-out crèmes en zalven
  • de hand-out hormooncrèmes

Om af te ronden en verder te leren:

  • de toets: je slaagt vanaf 60 procent goed en hebt drie pogingen
  • een certificaat van deelname en accreditatiepunten bij ProCERT, SKIN en footcare.
  • HuidGids AI als leerassistent
  • lidmaatschap van de besloten groep voor zorgverleners, voor onbepaalde tijd

Een kijkje in het lesmateriaal

Bij de cursus krijg je de Derm@te-Logische zakboekkaartjes en de hand-outs over crèmes en hormooncrèmes om te downloaden en te printen. Hieronder drie onderdelen daaruit.

Smeerproducten: vet en water

o/w-emulsie of hydrofiele crème
  • Het water zit aan de buitenkant
  • Het vet zit aan de binnenkant
  • Goed afwasbaar
  • Bijna niet zichtbaar
  • Propyleenglycol als conserveermiddel
w/o-emulsie of hydrofobe crème
  • Het vet zit aan de buitenkant
  • Het water zit fijn verdeeld in het vet
  • Zichtbaar en voelt vet aan
Vet en waterHet verschil tussen o/w en w/o

Dermatocorticosteroïden: classificatie

KlasseMiddel
1Hydrocortison acetaat 1%
2Clobetason butyraat 0,05%
Flumetason pivalaat 0,02%
Hydrocortison butyraat 0,1%
Triamcinolon acetonide 0,1% crème
3Triamcinolon acetonide 0,1% zalf
Betamethason dipropionaat 0,05%
Betamethason valeraat 0,1%
Desoximetason 0,25%
Fluticason propionaat 0,005% (zalf)
Fluticason propionaat 0,05% (crème)
Mometason furoaat 0,1%
4Clobetasol propionaat 0,05%
Indeling in klassenUit het zakboekkaartje hormooncrèmes

Smeerhoeveelheden VTE

VTE: de crème die op het laatste vingerkootje past

Leeftijd3-12 md1-2 jaar3-5 jaar6-10 jaarVolw.
Hoofd-hals11,51,522,5
Arm-hand11,522,54
Romp1233,57
Rug-billen1,533,557
Been-voet1,5234,58
Totaal VTE8,513,51824,540,5
Totaal gr30506585140
Hoeveel smeer je?Vingertopeenheden per lichaamsdeel en leeftijd

Smeren in beeld

Smeerinstructies hormoon- en vettende crèmes
Smeerinstructies hormoon- en vettende crèmesMet de vingertopeenheid per lichaamsdeel
De vijf dieren van Smeer'm
De vijf dieren van Smeer'mVijf smeerregels, elk dier staat voor één regel

De leeromgeving

De scholing wordt gevolgd in een online leeromgeving met videomodules, tekst en downloads. Je doorloopt de modules in je eigen tempo en sluit af met een toets. Daarnaast is er een besloten leeromgeving waarin je verdieping kunt vinden en casussen kunt terugzien.

Binnen de leeromgeving gebruik je HuidGids AI als leerassistent. Deze werkt met de inhoud van de scholing en helpt je om sneller terug te vinden wat je eerder hebt geleerd. Je kunt HuidGids AI gebruiken om lesstof samen te vatten, verschillen te verduidelijken en casussen stap voor stap te analyseren. Daardoor kun je blijven oefenen en herhalen zonder steeds alles opnieuw te moeten doorzoeken.

De besloten groep voor zorgverleners van Huidopleiding

De besloten groep voor zorgverleners

Na de cursus sta je er niet alleen voor. Je wordt lid van de besloten groep voor zorgverleners, en dat blijf je voor onbepaalde tijd. Daar bespreken we samen casussen en oefenen we klinisch redeneren met collega's uit de huid-, nagel- en voetzorg. Ook als de cursus allang voorbij is, kun je er altijd met je vragen terecht.

In de community vind je daarnaast:

  • mijn blogs en podcasts
  • de toolkit-apps
  • e-books en het kenniscentrum
  • nieuws en een overzicht van alle opleidingen

“Met huidopleiding.nl zet ik mij in voor de allerbeste kwaliteit. Mijn scholingen zijn vrij van sponsoring en gebaseerd op de laatste richtlijnen.“

Over de docent

Ik ben Annemie Galimont, dermatoloog sinds 2007, richtlijnschrijver en docent. Naast mijn werk in de kliniek heb ik Huidopleiding, De Dermanaut en HuidGave opgericht. Mijn scholingen zijn gebaseerd op de laatste richtlijnen en vrij van sponsoring. Meer dan 8500 zorgprofessionals volgden mijn onderwijs. In de evaluaties van mei 2025 tot mei 2026 kregen mijn scholingen gemiddeld een 8,9. In 2023 kreeg ik de WCS Award voor kennisdeling in de huidzorg en in 2025 werd ik Zorgstem van het Jaar.

Ik promoveerde op angiogenese en wondgenezing (TNO/LUMC) en werkte mee aan richtlijnen, zorgmodules en standpunten voor de huidzorg. Ik publiceer wetenschappelijk en in vakbladen, en spreek op congressen van onder andere ProVoet, EADV, MASCC en NVvP. Als inhoudelijk expert ben ik te zien en te horen bij onder meer NOS, NRC, de Volkskrant, RTL 4 Beau, Kassa, EenVandaag en NPO Radio 1, vaak om misinformatie over huid, haar en nagels te duiden.

Een van de richtlijnen waaraan ik meewerkte, is die over dermatocorticosteroïden (hormooncrèmes).

Op zoek naar een ander onderwerp of twijfel je welke scholing past?
We helpen je op weg. Beantwoord een paar korte vragen en je ziet welke scholing bij jou en je werk past.
Naar de Scholingskiezer

Praktische informatie

Cursus

Cursus crèmes en hormooncrèmes

datum

Start

Direct na je bestelling

Tempo

In je eigen tempo

locatie

Vorm

Online cursus in 2 modules

Vrijstellingen

Niet van toepassing. Alle onderdelen van deze scholing zijn verplicht.

Toets

Je maakt de toets in de leeromgeving. Je slaagt vanaf 60 procent goed en hebt drie pogingen.

Certificaat

Na het behalen van de toets vul je een formulier in je leeromgeving. Het certificaat wordt per e-mail naar je toegestuurd. Je accreditatiepunten worden in je register bijgeschreven (ProCERT en SKIN). Dit is een certificaat van deelname, branche-erkend via de accreditatiepunten. Het is geen wettelijk erkende kwalificatie.

Bedenktijd

Je krijgt direct toegang tot de leeromgeving. Daarmee vervalt het wettelijke herroepingsrecht van 14 dagen, zoals bij digitale inhoud gebruikelijk is.

Prijs

€ 39,95 (vrijgesteld van btw)

Toegang

365 dagen, vanaf de dag van je bestelling

Accreditatie

ProCERT (ID 682801): t/m 31-12-2026 2 punten Omgevingsbewust handelen. Vanaf 1-1-2027 2 punten Basiscompetenties.

SKIN (ID 658390): 2 punten Vakinhoud en professionalisering.

footcare.: 2 uur.

Inclusief

Video's, zakboekkaartjes, hand-outs, toets, certificaat, leeromgeving en community

Niveau

Basis, aansluitend op mbo-niveau 4 en hoger. Je bouwt de kennis vanaf de grond op.

Aanvangsniveau

Geen specifieke vooropleiding vereist. Deze scholing is geschikt als je in je werk huid-, haar- of nagelafwijkingen tegenkomt.

Studiebelasting

± 2 uur, in eigen tempo

Start de cursus

Wil je cliënten goed uitleggen hoe crèmes, zalven en hormooncrèmes werken en hoe ze smeren? Begin dan met deze cursus. Na je bestelling kun je direct beginnen.

FAQ: Cursus crèmes en hormooncrèmes

Voor wie is deze e-learning geschikt?

Deze cursus is bedoeld voor pedicures, schoonheidsspecialisten, huidtherapeuten, kappers en verpleegkundigen die cliënten uitleg geven over smeren.

Hoe lang heb ik toegang?

Je hebt 365 dagen toegang tot de cursus. De termijn begint op de dag van je bestelling.

Hoeveel tijd kost de scholing?

De totale tijdsinvestering is ongeveer 2 uur, verdeeld over 2 modules.

Moet ik alles in één keer volgen?

Nee, je kunt de scholing in je eigen tempo volgen en op elk gewenst moment stoppen, verdergaan of terugkijken.

Leer ik diagnosticeren of behandelen?

Nee, de cursus richt zich op signaleren, begrijpen en onderbouwen, niet op diagnosticeren of behandelen.

Krijg ik een certificaat?

Je maakt de toets in de leeromgeving. Je slaagt vanaf 60 procent goed en hebt drie pogingen. Na het behalen van de toets vul je het formulier in de leeromgeving in. Je certificaat krijg je daarna per e-mail. Je kunt het ook downloaden via https://community.huidopleiding.nl/profile/me/certificates.

Hoe werkt accreditatie?

Na het behalen van de toets vul je zelf je gegevens in op het accreditatieformulier. Je vindt het in de leeromgeving, in het hoofdstuk Accreditatie/certificaat aanvragen. Het systeem schrijft de punten voor ProCERT en SKIN direct bij. Voor footcare. krijg je een certificaat per e-mail, waarmee je de punten aanvraagt bij je beroepsvereniging.

Wat is HuidGids en hoe gebruik ik het?

HuidGids is de AI-leerassistent in de leeromgeving van Huidopleiding. Je gebruikt hem als je een cursus of webinar volgt.

HuidGids zoekt in de leerstof van Huidopleiding en helpt je die te begrijpen en te herhalen. Je stelt je vraag gewoon in de leeromgeving, bijvoorbeeld: "Welke rode vlaggen horen bij huidkanker?" of "Vat de belangrijkste informatie over wratten samen." In het kanaal "Over HuidGids" lees je hoe het werkt.

HuidGids is een leer- en zoekhulp. Hij stelt geen diagnoses en vervangt geen beoordeling door een arts.

Algemene vragen over bestellen, inloggen, de toets en accreditatie vind je bij de veelgestelde vragen.